By Cort Reynolds

Ada Herald Writer

sports@adaherald.com

LIMA - Tippecanoe edged Woodmore by 1.5 points to win the 17-team Lima Senior Spartan Invitational wrestling tournament Saturday.

The victors scored 236.5 points while Woodmore tallied 235 to come in right behind them. Ada finished 11th with 140.5 points, just behind Delphos Jefferson and Springfield Shawnee.

Evan Ulinksi of Woodmore won the 113-pound division title and was voted tournament MVP.

Ada's top showings were posted by second-place finsihers Austin Windle (160 lbs.) and Brady Pitney (220).

Other top Bulldog finishes:

106-Devon Emlinger, 7th

145-Matt Higgins, 7th

170-Dylan Hannah, 4th

182-Noah Beach, 5th

195-Jarod Woodland, 7th



106 Pound Placers - Pool 2x4

1. Thomas SchnitkerT, Woodmore, 5:13

2. Justin Nedderman, St. Marys Memorial

3. Tanner Krotzer, Rossford, 8-6

4. David Grant, Jefferson

5. Shane Love, Troy, 4-0

6. Sidney Salinas, Paulding

7. Devon Emlinger, Ada, 0:42

8. Steven Sodders, Lima Senior



113 Pound Placers - Pool 3x4

1. Evan Ulinski, Woodmore

2. Garrett Hower, St. Marys Memorial

3. Kage Seals, Paulding

4. Alexander Rodriguez, Lincolnview

5. Kobe Scott, Troy

6. Brandon Patterson, Spencerville

7. Avery Martin, St. John's

8. Rio Gonzalez, Spr. Shawnee



120 Pound Placers - Pool 2x5

1. Mason Perkins, Troy, 12-10

2. Seth D'allessandris, Spr. Shawnee

3. Christian Goldsmith, Rossford, 4:55

4. Josh Cowell, Woodmore

5. Branson Minck, Paulding, 5-1

6. Eddie Reier, St. Marys Memorial

7. Logan Shaner, Antwerp, 1:36

8. Peyton Ford, Spencerville



126 Pound Placers - Pool 3x4

1. Christopher Ball, Rossford

2. Skyler Brown, Woodmore

3. Cody Dickson, Spencerville

4. Chris Holbrook, Lima Senior

5. Austin Quellhorst, St. Marys Memorial

6. Austin Miller, Cory-Rawson

7. Jordan Brown, Tippecanoe

8. Evyn Pohlman, St. John's



132 Pound Placers - Pool 3x4

1. Taylor Deatrick, Paulding

2. Trevor Bockey, Spencerville

3. Jacob Burlage, Rossford

4. Eric Cannaday, Troy

5. Andy Hammond, Van Wert

6. Sean Small, Woodmore

7. Boston Hensley, St. Marys Memorial

8. Evan Mohler, St. John's



138 Pound Placers - Pool 4x4

1. Jeff Smiddy, Spr. Shawnee, 2:47

2. Cole Bellows, Spencerville

3. Justin Siefker, St. John's, 4-1

4. Austin Brown, Cory-Rawson

5. Kory Florence, Tippecanoe, 3:58

6. Jacob Crisenbery, Van Wert

7 Joe Burlage, Rossford, 2:26

8. Ricky McVety, Troy



145 Pound Placers - Pool 3x4

1. Gabe Callicoat, Tippecanoe

2. Tanner Vermule, Jefferson

3. Derrick Smith, Spencerville

4. Brett Vonderwell, St. John's

5. Cameron Hahn, Lima C.C.

6. Joshua Neslon, Spr. Shawnee

7. Matt Higgins, Ada

8. Josh Rymers, Rossford



152 Pound Placers - Pool 4x4

1. Jack Peura, Tippecanoe, 1:33

2. Austin Martin, St. John's

3. Tony Rozzi, Woodmore, md 14-5

4. Justice Clark, Antwerp

5. Dallas Johnson, Rossford, 1:46

6. Chris Proby, Lima Senior

7. Aaron Mock, Paulding, 3-1

8. Hunter Binkley, Jefferson



160 Pound Placers - Pool 4x4

1. Dylen Hartman, Cory-Rawson, 5-0

2. Austin Windle, Ada

3. Seth Gaghen, Woodmore, 1:40

4. Alex Haunhorst, St. John's

5. Luke Matthews, Spr. Shawnee, md 14-1

6. Tyler Garcia, Lima C.C.

7. Cameron Gibbs, Tippecanoe, 9-5

8. Devon McCollister, St. Marys Memorial



170 Pound Placers - Pool 4x4

1. Austin Robbins, Tippecanoe, 5-3

2. Wes Buettner, St. John's

3. Adam Deatrick, Paulding, md 10-1

4. Dylan Hannah, Ada

5. Jake McCune, Spr. Shawnee, 2:41

6. Ben Wilt, Woodmore

7. Adam Vogel, St. Marys Memorial, 8-4

8. Aaron Parkins, Jefferson



182 Pound Placers - Pool 2x5

1. Tyler Foust, Jefferson, 3:48

2. Luke Lemmerman, St. Marys Memorial

3. Brandon Arndts, Tippecanoe, 0:43

4. Doug Hicks, Lincolnview

5. Noah Beach, Ada, tf 17-1

6. Jacob Fike, Lima Senior

7. Caleb Sutherland, Spencerville, 3:37

8. Harrison Fink, Rossford



195 Pound Placers - Pool 2x5

1. Jack Huffman, Lima C.C., 3-1

2. Shane Dodd, Tippecanoe

3. Gabe Hill, Van Wert, 5-2

4. Dakota Valdez, Paulding

5. Spencer Linke, Woodmore, 9-7

6. Spencer Knous, St. Marys Memorial

7. Jarod Woodland, Ada, 0:56

8. Spencer Wannemacher, Jefferson



220 Pound Placers - Pool 2x5

1. Andrew Kostecka, Troy, 1:26

2. Brady Pitney, Ada

3. Wyatt Krouskop, Spencerville, 1:52

4. Chance Hicks, St. Marys Memorial

5. Austin Schulte, St. John's, 4:04

6. Jordan Laker, Antwerp

7. Jacob Schimming, Rossford, 9-2

8. Brody Couts, Van Wert



285 Pound Placers - Pool 3x4

1. Alex Dalton, Troy

2. Logan Ferrell, Tippecanoe

3. Zack Thomas, Van Wert

4. Logan Vandemark, Spencerville

5. Dustin McConnahea, Jefferson

6. Brandon Vasquez, Rossford

7. Corbin McCune, Spr. Shawnee

8. Jarett Bute, Antwerp

Ada next competes in the Sally George Invite at Marion January 24-25.