WHEATON (Ill.) -- Junior Cody Lovejoy finished third at 285-pounds to lead the Ohio Northern wrestling team to a 13th place finish at the Pete Willson Wheaton Invitational hosted by Wheaton (Ill.) College.

The Polar Bears finished tied for 13th with 53 points in the 32 team field.

Wisconsin-Whitewater won the tournament with 155.5 points, Wisconsin-La Crosse was second with 120.5 points and Messiah (Pa.) was third with 100.5 points.

Cody Lovejoy recorded three pins and a 6-1 record on his way to third place.

He now has a team leading 18 pins on the season.

Sophomore Tyler Gargano scored tow major decisions on his way to a sixth place finish at 174-pounds.

Junior Kyle Brezovec and sophomore Colt Lovejoy each finished eighth at 149-pounds and 165-pounds, respectively.

Ohio Northern will return to OAC play on Tuesday, when it travels to take on Mount Union at 7:30 pm.

* * *

133

  • Cole Cochran (ONU) lost by maj. dec. to Andrew Taylor (Baldwin Wallace), 15-7
  • Cole Cochran (ONU) won by fall over Richard Thomsen (Knox), :44
  • Cole Cochran (ONU) lost by dec. to Nick Miceli (MSOE), 2-0

141

  • Ryan Fowler (ONU) lost by dec. to Andrew Rodawold (North Central), 7-5
  • Ryan Fowler (ONU) lost by dec. to Bryant Roby (Mount Union), 3-1

149

  • Kyle Brezovec (ONU) - 8th Place
  • Kyle Brezovec (ONU) won by dec. over Jacob Smith (Chicago), 6-3
  • Kyle Brezovec (ONU) lost by dec. to Daniel Mirman (John Carroll), 15-8
  • Kyle Brezovec (ONU) won by dec. over Michael Venezia (Wabash), 5-4
  • Kyle Brezovec (ONU) won by dec. over Hector Ruiz (Augustana), 3-1
  • Kyle Brezovec (ONU) lost by dec. to Tyler Johnston (Mount Union), 3-2
  • Kyle Brezovec (ONU) lost by dec. to William Byrd (Wheaton), 10-6

157

  • Kyler Deeter (ONU) lost by dec. to Shawn Brewer (Alma), 4-3
  • Kyler Deeter (ONU) won by fall over Joe Kammerer (Mt. St. Joseph), :46
  • Kyler Detter (ONU) won by dec. over Damon Minor (Ferrum), 18-11
  • Kyler Detter (ONU) lost by dec. to Kevin Sundberg (Augustana), 7-2

165

  • Colt Lovejoy (ONU) - 8th Place
  • Colt Lovejoy (ONU) lost by dec. to Casey Kenealy (Concordia), 8-7
  • Colt Lovejoy (ONU) won by dec. over Nick Lees (Case Western), 4-0
  • Colt Lovejoy (ONU) won by tech fall over Aaron Hoover (Knox), 17-2 (7:00)
  • Colt Lovejoy (ONU) won by dec. over Paul Papoutsis (Chicago), 5-0
  • Colt Lovejoy (ONU) won by fall over Alex Vosburgh (North Central), 2:00
  • Colt Lovejoy (ONU) lost by dec. to Sean Aiello (Wheaton), 3-0
  • Coly Lovejoy (ONU) lost by fall to Casey Kenealy (Concordia), 2:10

174

  • Tyler Gargano (ONU) - 6th Place
  • Tyler Gargano (ONU) won by maj. dec. over Jordan Richardson (Augustana), 10-0
  • Tyler Gargano (ONU) won by maj. dec. over Eric Kirkman (North Central), 15-3
  • Tyler Gargano (ONU) won by dec. over Ben Lebrun (Baldwin Wallace), 3-2
  • Tyler Gargano (ONU) lost by dec. to Jamie Jakes (Alma), 3-2
  • Tyler Gargano (ONU) lost by medical forfeit to Andrew Petit (UW-Whitewater)
  • Tyler Gargano (ONU) lost by medical forfeit to David Brunk (Case Western)

184

  • Dillon Brancheau (ONU) lost by fall to Eric Twohey (UW-La Crosse), 3:47
  • Dillon Brancheau (ONU) lost by dec. to Luke Fernandez (Elizabethtown), 8-1

197

  • Michael Pawlitz (ONU) won by maj. dec. over Darreus McCrea (Ferrum), 8-0
  • Michael Pawlitz (ONU) lost by dec. to Dustin Wozniak (UW-Stevens Point), 6-0
  • Michael Pawlitz (ONU) lost by maj. dec. to Trevor Maresh (Alma), 12-4

285

  • Cody Lovejoy (ONU) - 3rd Place
  • Cody Lovejoy (ONU) won by fall over Daniel Kiesling (Maranatha Baptist), 1:08
  • Cody Lovejoy (ONU) won by dec. over Charles Jones (Messiah), 3-0
  • Cody Lovejoy (ONU) lost by dec. to Jamison Socco (Western New England), 7-1
  • Cody Lovejoy (ONU) won by fall over Josh Roberts (Mount Union), 2:40
  • Cody Lovejoy (ONU) won be dec. over Sean Brooks (Mt. St. Joseph), 7-0
  • Cody Lovejoy (ONU) won by fall over John Schraidt (Augustana), 3:00
  • Cody Lovejoy (ONU) won by dec. over Nino Majoy (Heidelberg), 6-1