LIMA — The Ada Alligator summer swim team lost a dual meet at perennial power Westside Monday evening.

The Ada boys lost to Westside 299-143, while the Lady Gators fell 346-79.

Westside won the combined team score, 645-222.




Top 3 Ada finishes at Westside:
Event 4 Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
2nd ADA A 3:46.76 6
1) Szippl, Jacob 10 2) Griffith, TJ 10
3) Baumgartner, Max 9 4) Chrissobolis, Tim 10

Event 5 Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
2nd ADA A 3:21.92 6
1) Rausch, Vicky 12 2) Huber, McKenna 11
3) Baumgartner, Lily 12 4) Kin, Addyson 11

Event 6 Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
2nd ADA A 3:27.09 6
1) Oldfield, Gavin 11 2) Callahan, Declan 11
3) Stahler, Landon 12 4) Bowden, Justin 11

Event 8 Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
3rd ADA A 3:25.19 2
1) Callahan, Cohen 14 2) Truman, Daxton 14
3) Baumgartner, Jack 14 4) Hartman, Dylan 14

Event 9 Girls 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay
3 ADA A 3:07.26 2
1) Temple, Melina 17 2) Bell, Grace 16
3) Carman, Rosemary 16 4) Daniels, Riley 16

Event 10 Boys 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay
1 ADA A 2:07.11 10
1) Spyker, Charlie 17 2) Daniels, Ethan 18
3) Spar, Isaac 17 4) Spyker, Tommy 15

Event 13 Girls 7-8 25 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
3 Callahan, Ainsley 8 ADA 27.16 1

Event 15 Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
3 McDougle, Lynkin 9 ADA 55.01 1

Event 16 Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
2 Baumgartner, Max 9 ADA 41.79 3

Event 17 Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
1 Bell, Erika 12 WEST-OH 37.59 5
2 Sharp, Allyson 11 WEST-OH 38.50 3
3 Elrod, Vivian 11 WEST-OH 40.85 1

Event 18 Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
1 Spyker, JJ 11 ADA 35.80 5
2 Stahler, Landon 12 ADA 35.92 3

Event 19 Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
2 Oldfield, Carlie 14 ADA 31.87 3

Event 20 Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
1 Spyker, Joey 13 ADA 32.46 5

Event 22 Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
1 Patterson, Evan 17 WEST-OH 26.62 5
2 Spyker, Charlie 17 ADA 27.43 3

Event 23 Girls 9-10 100 SC Meter IM
1 McDougle, Lynkin 9 ADA 2:32.12 5

Event 24 Boys 9-10 100 SC Meter IM
1 Chrissobolis, Tim 10 ADA 2:03.49 5
2 Szippl, Jacob 10 ADA 2:19.48 3

Event 25 Girls 11-12 100 SC Meter IM
1 Baumgartner, Lily 12 ADA 1:26.33 5

Event 26 Boys 11-12 100 SC Meter IM
1 Spyker, JJ 11 ADA 1:34.04 5
2 Stahler, Landon 12 ADA 1:34.51 3

Event 27 Girls 13-14 100 SC Meter IM
1 Beck, Abby 14 WEST-OH 1:26.00 5
2 Oldfield, Carlie 14 ADA 1:27.86 3
3 Bowden, Kaitlyn 14 ADA 1:39.56 1

Event 28 Boys 13-14 100 SC Meter IM
1 Koh, Daniel 13 WEST-OH 1:26.23 5
2 Spyker, Joey 13 ADA 1:29.18 3

Event 30 Boys 15 & Over 100 SC Meter IM
3 Daniels, Ethan 18 ADA 1:15.29 1

Event 31 Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
3 Callahan, Ainsley 8 ADA 40.64 1

Event 34 Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
2 Baumgartner, Max 9 ADA 58.37 3

Event 35 Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
1 Baumgartner, Lily 12 ADA 37.04 5

Event 36 Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
1 Stahler, Landon 12 ADA 41.02 5
3 Spyker, JJ 11 ADA 47.46 1

Event 37 Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
1 Oldfield, Carlie 14 ADA 38.00 5
3 Bowden, Kaitlyn 14 ADA 40.92 1

Event 39 Girls 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
3 Cole, Grapes 16 ADA 35.06 1

Event 40 Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
2 Spyker, Charlie 17 ADA 30.10 3
3 Daniels, Ethan 18 ADA 30.22 1

Event 44 Boys 7-8 25 SC Meter Backstroke
3 Lawrence, Jentzen 8 ADA 41.68 1

Event 45 Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
2 McDougle, Lynkin 9 ADA 1:06.73 3

Event 46 Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
2 Bowden, Jackson 9 ADA 1:15.24 3

Event 48 Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
2 Spyker, JJ 11 ADA 45.17 3

Event 50 Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
1 Callahan, Cohen 14 ADA 37.98 5
3 Spyker, Joey 13 ADA 42.40 1
4 Puerto, Max 13 ADA 1:01.33

Event 52 Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
1 Spyker, Charlie 17 ADA 33.19 5
3 Spar, Isaac 17 ADA 37.33 1

Event 53 Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
3 Callahan, Ainsley 8 ADA 1:07.28 1

Event 54 Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
3 Lawrence, Jentzen 8 ADA 1:21.26 1

Event 55 Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
2 McDougle, Lynkin 9 ADA 2:20.83 3

Event 56 Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle
2 Baumgartner, Max 9 ADA 1:37.48 3

Event 57 Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
1 Baumgartner, Lily 12 ADA 1:15.19 5

Event 58 Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle
2 Oldfield, Gavin 11 ADA 1:36.44 3

Event 59 Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
1 Oldfield, Carlie 14 ADA 1:14.57 5

Event 60 Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
2 Spyker, Joey 13 ADA 1:16.47 3

Event 61 Girls 15 & Over 100 SC Meter Freestyle
1 Cole, Grapes 16 ADA 1:13.93 5
3 Bell, Grace 16 ADA 1:24.87 1

Event 62 Boys 15 & Over 100 SC Meter Freestyle
Name Ag e Team Finals Time
1 Spyker, Charlie 17 ADA 1:06.42 5
3 Spyker, Tommy 15 ADA 1:06.63 1

Event 66 Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
3 Griffith, TJ 10 ADA 1:04.25 1

Event 69 Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
2 Oldfield, Carlie 14 ADA 46.07 3

Event 70 Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
2 Spyker, Joey 13 ADA 44.98 3
3 Truman, Daxton 14 ADA 48.70 1

Event 71 Girls 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
3 Cole, Grapes 16 ADA 43.45 1

Event 72 Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
2 Daniels, Ethan 18 ADA 38.11 3

Event 76 Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 ADA A 3:24.74 10
1) Chrissobolis, Tim 10 2) Griffith, TJ 10
3) Szippl, Jacob 10 4) Baumgartner, Max 9

Event 77 Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
3 ADA A 3:11.50 2
1) Rausch, Vicky 12 2) Huber, McKenna 11
3) Kin, Addyson 11 4) Baumgartner, Lily 12

Event 78 Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
2 ADA A 3:28.25 6
1) Bowden, Justin 11 2) Callahan, Declan 11
3) Oldfield, Gavin 11 4) Clum, Kaden 11

Event 79 Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
2 ADA A 3:10.37 6
1) Emerick, Madeline 13 2) Temple, Carisa 13
3) Carman, Isabelle 13 4) Archer, Madison 14

Event 80 Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
3 ADA A 2:55.46 2
1) Truman, Daxton 14 2) Callahan, Cohen 14
3) Hartman, Dylan 14 4) Baumgartner, Jack 14

Event 81 Girls 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
2nd ADA A 2:24.26 4
1) Carman, Rosemary 16 2) Temple, Melina 17
3) Daniels, Riley 16 4) Bell, Grace 16

Event 82 Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
2nd ADA A 2:04.51 6
1) Daniels, Ethan 18 2) Truman, Kaden 15
3) Dellifield, Ian 16 4) Spyker, Tommy 15


The Ada Alligators splashed visiting Shawnee in their season-opener Thursday, June 6.

Ada won the combined team meet score, 415-192. The Gator boys triumphed 247-99 while the Alligator girls lost a close bout, 193-168.

J.J. Spyker (boys 11-12 age bracket) and Lily Baumgartner (girls 11-12) each won three races to pace Ada to victory.

Gators winning two events were: Landon Stahler (boys 11-12); Charlie Spyker and Tommy Spyker (boys 15-18); Joey Spyker (boys 13-14); Carlie Oldfield (girls 13-14); and Tim Chrissobolis (boys 9-10).

Winning one race apiece for Ada were T.J. Griffith (9-10), Daxton Truman (13-14), Tess Griffith (11-12), Paige Cole (15-18), Ethan Daniels (15-18), Gavin Oldfield (11-12), Lynkin McDougle (9-10), Max Baumgartner (9-10) and Jacob Szippl (9-10).

The Ada boys are 1-1 while the girls are 0-2, with the combined team record standing at 1-1.

Ada's scheduled home meet Thursday, June 13 vs. Wapakoneta was postponed due to rain and cold, and was rescheduled for June 26.