WAPAKONETA — The Ada swim teams competed at the 13-school Wapakoneta Invitational meet this past Saturday.

Ada junior ace Klava Katayama captured first in the 50 and 100-yard freestyle races to score 40 of the 116.5 Lady Bulldog points.

The purple and gold girls finished seventh out of 12 teams, while the Bulldog boys came in ninth out of 13 squads with 88 points.

Shawnee grabbed both the boys (387 points) and combined team titles (757.5). Ottawa-Glandorf captured the girls team crown with 376 points to edge out Shawnee (370.5).




Ada sophomore Paige Cole finished eighth in the 100 butterfly and 12th in the 100 breaststroke to tally 15.5 points.

Bulldog junior Isaac Spar took ninth in the 50 and 100 free events to pace the Ada boys with 18 points. Junior Hunter Wells also came in ninth in the 200 free, and 16th in the 100 backstroke to tally 10.


Scoring Ada girls finishes (top 16):
50 yard freestyle:
1st Klava Katayama JR  24.73

100 freestyle:
1st Katayama, Klava JR 54.88

400 free relay:
7th 4:48.56
1) Temple, Melina JR 2) Poling, Ella JR
3) Cole, Paige SO 4) Katayama, Klava JR

100 butterfly:
8th Cole, Paige SO 1:15.90

100 breaststroke:
12th Cole, Paige SO 1:26.19

200 medley relay:
12th 2:22.62
1) Gossard, Sidney JR 2) Hiester, Olivia FR
3) Katayama, Klava JR 4) Temple, Melina JR

200 free relay:
15th 2:07.93
1) Gossard, Sidney JR 2) Poling, Ella JR
3) Hiester, Olivia FR 4) Cole, Paige SO

100 backstroke:
16th Gossard, Sidney JR 1:17.92


Scoring Ada boys finishes (top 16):
50 free:
9th Spar, Isaac JR 25.87

100 free:
9th Spar, Isaac JR 57.15

200 free:
9th Wells, Hunter JR 2:24.46

400 free relay:
9th 4:35.11 24
1) Amburgey, Austin SR 2) Ferguson, Brice SR
3) Wells, Hunter JR 4) Dellifield, Ian SO

200 medley relay:
11th 2:15.71
1) Wells, Hunter JR 2) Bassit, Jacob SO
3) Spar, Isaac JR 4) Dellifield, Ian SO

200 free relay:
13th 2:03.11
1) Amburgey, Austin SR 2) Ferguson, Brice SR
3) Bassit, Jacob SO 4) Spar, Isaac JR

100 back:
16th Wells, Hunter JR 1:15.60

100 breast:
16th Dellifield, Ian SO 1:20.50


Combined Team Scores
1. Shawnee 757.5 points
2. Ottawa-Glandorf 678
3. Wapakoneta 510.5
4. Celina 398.5
5. Minster 360.5
6. Van Wert 225.5
7. Ada 204.5
8. Lima Bath 187
9. Elida 186.5
10. Kenton 179
11. Botkins 124.5
12. Lima Central Catholic 107
13. Miller City 36

Girls team Scores
1. Ottawa-Glandorf 376 points
2. Shawnee 370.5
3. Celina 285
4. Wapakoneta 254.5
5. Minster 169.5
6. Ada 116.5
7. Lima Bath 109
8. Van Wert 108
9. Lima Central Catholic 101
10. Kenton 59
11. Elida 52
12. Botkins 43

Boys Team Scores
1. Shawnee 387 points
2. Ottawa-Glandorf 302
3. Wapakoneta 256
4. Minster 191
5. Elida 134.5
6. Kenton 120
7. Van Wert 117.5
8. Celina 113.5
9. Ada 88
10. Botkins 81.5
11. Lima Bath 78
12. Miller City 36
13. Lima Central Catholic 6